Jag är ny på forumet, förutom att jag har smygläst frågor o svar här innan!
Mycket kunnigt folk här verkar det som. Har ett problem med mina bakbromsar på min -65´a! I vintras plockade jag bort det gamla 1-krets systemet, monterade i ett 2-krets servo, och kopplade en krets fram och en bak. Jag monterade ett fördelningsblock (heter det så?)med varningskontakten o lampa, jag bytte packningar i huvudcylindern, säkerheten främst!
Servot verkar fungera, bromsar bra och jämt inte mycket kraft behövs. Problemet är att på något sätt så verkar det byggas upp ett tryck i bakbromsarna, vilket gör att de börjar ligga på! Brända bromsar luktar illa
Då får jag öppna nippeln vid fördelningsblocket o lätta på trycket, återställa varningslampan, jag kan se kolven flytta sig, o sen rullar hon lätt igen!
Vet någon vad felet kan vara? Jobbigt att behöva lätta på trycket 1gång om dagen!
Mvh/ Thomas